#Statistics | homework crew



MTH105 QUANTITATIVE REASONINGProject Number 1Tailgate MissionYou and your closest 9 friends decide to tailgate before attending the EGCC Gator Baseball game. You each give $5.00 for food and beverages. You are in charge of shopping at your local supermarket. Based on your budget, decide what are your best options are for purchasing hamburgers and/or hot dogs, beverages, condiments, and snacks. You need to justify (unit analysis) why you made the decisions you did. Space is given below each item to show the unit anlaysis.You must complete the unit price for the entire worksheet regardless of whether or not you use that item in your tailgate. Must show calculations/formula for credit. Any answer given with no calculations shown will result in no credit for that answer. This is an exercise that tests your skills in conversions, planning, and general math skills.You MUST spend no less than $45 and no more than $50 with a mixed variety of items in different categories. You can look up conversions on the internet they are readily availableAssumptions:• All paper products, utensils, and ice are provided by someone else in the group.• You must stay within budget and cannot get money from any other source.• All hamburgers must weigh approximately 1/4 of a pound precooked.• HINT: Use unit conversions to compare what item is a “better deal”.BeveragesCoke Products (Coke, diet Coke, Barq’s, Sprite, Fanta, Nestea, Minute Maid)Ex.. I will do the first one for you1 liter = 33.814 ozSo the 2 liter bottle contains 67.628 ozSince you get 2 for $3.00 each bottle is $1.50If you take $1.5 / 67.628 oz that equals $.0222 per oz.. always round to the nearest cent (2 decimal places) you get $.02 per oz or 2 cents per ozDescription Quantity Volume/container Cost Unit Price ($per oz)2 liter bottles 1 2L 2/$3.00 $.02/0z12 pack of cans 12 12 oz. 3/$9.006 pack of bottles 6 24 oz. 3/$8.00Show calculations herePepsi Products (Pepsi, Diet Pepsi, 7Up, Mountain Dew, Dr. Pepper)Description Quantity Volume/container Cost Unit Price ($per oz)2 liter bottles 1 2 L 2/$3.0012 pack of cans 12 12 oz. 3/12.00Show calculations hereBottle WaterI will do the first water conversion for you too…Since there are 8 bottles at 16.9 oz per bottle, the entire 8 pack case is 135.2 oz. The cost of the case is $3.69 so you divide that by 135.2 you get $.02729.. round to 2 decimal places you get $.03 per oz or 3 cents per ozDescription Quantity/case Volume/bottle Cost/case Unit Price ($per oz)8 pack Dansani 8 16.9 oz. $3.69 $.03/oz12 pack Ice Mountain 12 8 oz. $2.9924 pack of Nestle 24 8 oz. $2.996 pack of Aquafina 6 24 oz. $3.7924 pack of store brand 24 16.9 oz. $2.49Show calculations herePower DrinksDescription Quantity Volume Cost Unit Price ($per oz)Gatorade 1 32 oz. $.69Monster 1 16 oz. 4/$5.00Powerade 1 32 oz. $.79Show calculations hereEntréeHot DogsNote: quantity per pack does not factor in your unit price per oz calculationDescription Quantity/pack. Weight/pack. Cost/pack. Unit Price ($Per oz)Oscar Meyer 10 1 lb. $1.99Kahn’s Bun Size 8 16 oz. $2.49Hebrew National 7 12 oz. $3.99Oscar Meyer 8 1 lb. $3.39John Morrell 10 16 oz. $1.69Show calculations hereHamburgersDescription Weight/pack. Cost/pack Notes Unit Price ($per lb)Ground Sirloin 1 lb. $5.694 premade ground angus patties 1.5 lbs. $5.49Tube of ground chuck 3 lbs. $10.47 80% lean/20% fatTube of ground beef 5 lbs. $13.95 73%lean/27% fatGround turkey 1 lb. $4.19Show calculations hereHot Dog BunsDescription Quantity/package Cost/package Unit Price ($per bun)Pack of 8 8 $1.00Pack of 12 12 $2.69Show calculations hereHamburger BunsDescription Quantity/package Cost/package Unit Price ($per bun)Pack of 8 8 $1.00Pack of 8 Sesame Seed 8 $1.50Pack of 12 12 $1.99Show calculations hereCondimentsMustardDescription Weight/container Cost/container Unit Price ($per oz)French’s 8 oz. $1.47Hellmann’s 9.5 oz. $2.59Store brand 8 oz. $.79Show calculations hereKetsupDescription Weight/container Cost/container Unit Price ($per oz)Hunt’s 24 oz. $1.00Heinz 20 oz. $2.19Store brand 24 oz. $1.00Show calculations hereMayonnaiseDescription Weight/container Cost/container Unit Price ($per oz)Hellmann’s 16.5 oz. $2.99Miracle Whip 12 oz. $3.59Store brand 12 oz. $1.99Show calculations hereAmerican CheeseNote.. the quantity / pack does not factor in your unit price per oz calculationDescription Quantity/pack Weight/pack Cost/pack Unit Price ($per oz)Kraft 24 slices 16 oz. $4.49Velveeta 24 slices 12 oz. $5.69Store brand 16 slices 12 oz. $2.69Show calculations here Snacks & DessertsDescription Weight/pack Cost/pack Unit Price ($per oz)Bakery Cookies 18 oz $3.99Oreo Double Stuff 15 oz. $2.99Chips Ahoy 13 oz. $2.49Lays Chips 10 oz. $2.99Grippos 8 oz. $2.79Husman’s 10 oz. $4.29Ruffles 8.5 oz. $2.99Doritos 11 oz. $3.29Store brand pretzels 15 oz. 3/$5.00Show calculations here******************************************************************************Project Questions1. What beverages would you purchase and in what quantities?2. How did you arrive at that decision? Explain your reasoning.3. How much would you spend on beverages? _____________________________4. How many hot dogs and/or hamburgers, including buns, would you purchase? Pleaselist those along with their quantities.5. How did you arrive at that decision? Explain your reasoning.6. How much did you spend on hot dogs, hamburgers, and buns? ____________________7. What condiments would you purchase? Please list those along with their quantities.8. How did you arrive at that decision? Explain your reasoning9. How much did you spend on condiments? ______________________________10. What snacks would you purchase? Please list those along with their quantities.11. How did you arrive at that decision? Explain your reasoning.12. How much did you spend on snacks? _________________________________13. How much did you spend total? _____________________________________

Thanks for installing the Bottom of every post plugin by Corey Salzano. Contact me if you need custom WordPress plugins or website design.

Comments are closed.

Order

Hi there! Click one of our representatives below and we will get back to you as soon as possible.

Chat with us on WhatsApp
%d bloggers like this: